Соціальна підтримка мешканців міста з особливими потребами

02.12.2022

Запоріжці з інвалідністю знаходяться під постійною опікою соціальних працівників

Вирішення проблем осіб з інвалідністю – один з напрямів діяльності Запорізького міського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг).

Територіальний центр через свої структурні підрозділи надає широкий спектр життєво важливих соціальних послуг мешканцям міста, які мають інвалідність – це догляд вдома, натуральна допомога, соціальна адаптація, підтримане проживання, надання притулку, денний догляд у тому числі екстрено/кризово та комплексна реабілітація для дітей з інвалідністю.

Щороку соціальні послуги отримують близько 1700 осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю.

У структурі територіального центру діє 8 відділень соціальної допомоги вдома, 6 відділень денного перебування, 7 відділень комплексної реабілітації дітей з інвалідністю, відділення нічного перебування та геріатричний стаціонар.

У кожному районі міста для осіб з інвалідністю організовано надання соціальних послуг догляду вдома та натуральної допомоги. Протягом року соціальні послуги догляду вдома та натуральної допомоги отримали близько 700 осіб з інвалідністю. Співробітники територіального центру приділяють особливу увагу цій категорії громадян. Особи з інвалідністю мають можливість отримати допомогу у веденні домашнього господарства, у виконанні різних організаційних питань, пов’язаних з необхідністю відвідувати установи, у спостережені за здоров’ям і за необхідності своєчасно організувати медичну допомогу. Після введення в країні воєнного стану збільшилась кількість отримувачів, у яких близькі та рідні виїхали за межі міста або країни. Така вразлива категорія громадян залишилась без додаткової підтримки та уваги рідних. Працівники територіального центру прикладають максимум зусиль для того, щоб ці особи не відчували самотності. В період воєнного стану ведеться велика робота з забезпечення цієї категорії необхідними продуктами харчування, засобами гігієни, памперсами та іншим.

Не залишилися без уваги більше 140 осіб з інвалідністю у відділеннях денного перебування. Охоплені всі напрями, які спрямовані на соціалізацію – від фізичної реабілітації до підвищення комп’ютерної грамотності та інтелектуального розвитку. Ситуація в країні внесла свої корективи у роботу відділень денного перебування. Для осіб з інвалідністю, які не мають можливості з різних причин відвідувати відділення організовано проведення заходів соціальної послуги соціальної адаптації в онлайн форматі за допомогою програм SKYPE, VIBER, ZOOM та інш.  

Для 30 осіб з інвалідністю віком старше 18 років, які отримують соціальну послугу денного догляду у відділенні денного перебування Комунарського району, організовуються заходи щодо соціальної адаптації, дозвілля, а також впроваджені елементи професійної орієнтації (навчання роботи на комп’ютері та швейній справі).

На жаль, молодь, яка відвідує це відділення, в основному має серйозні проблеми зі здоров’ям, але за умови грамотної, терплячої допомоги працівників відділення молоді люди досягають добрих результатів: починають самі обслуговують себе в побуті, користуються транспортом, комп’ютером, мобільними телефонами, ведуть повноцінний спосіб життя – спілкуються, пізнають нове, цікаво і змістовно проводять своє дозвілля.

Великою популярністю серед осіб з інвалідністю нашого міста користується геріатричний стаціонар, у якому вони можуть отримати  соціальні послуги соціальної адаптації та підтриманого проживання, у тому числі екстерно/кризово. Отримувачі соціальних послуг в геріатричному стаціонарі можуть перебувати від 30 календарних днів до одного року. Так з січня 2022 року 45 осіб з інвалідністю вже мали змогу скористатися соціальними послугами.

З початком воєнних дій в країні до нашого міста прибувають багато громадяни з зон проведення бойових дій та окупованих територій, протягом року в геріатричному стаціонарі отримували соціальні послуги у тому числі екстрено/кризово 5 внутрішньо переміщених осіб з інвалідністю.

Відпочиваючі отримують позитивні емоції, відчувають повагу, турботу та по закінченню перебування у геріатричному стаціонарі повертаються до звичного життя.

У кожному районі міста працюють відділення комплексної реабілітації дітей з інвалідністю (далі – відділення), де можна отримати послуги з комплексної реабілітації дітей.

Сьогодні близько 400 дітей з інвалідність віком до 18 років, а також діти віком до 3-х років групи ризику щодо отримання інвалідності, з яких 30 дітей мають статус внутрішньо переміщених осіб, отримали комплексні реабілітаційні послуги, як наживо, так і за дистанційної формою.

Дітям надається кваліфікована допомога фахівців з соціально-побутової, психолого-педагогічної та фізичної реабілітації. Всі заходи скеровані на всебічний розвиток дітей з інвалідністю, засвоєння ними знань, умінь, навичок, досягнення і збереження максимальної незалежності, фізичних, розумових, соціальних здібностей.

До 24.02.2022 діти з інвалідністю отримували соціальну послугу денного догляду в групах відділень Заводського, Комунарського та Шевченківського районів, де створені умови для соціальної адаптації, розвитку та виховання дітей, харчування, відпочинку, щоденних прогулянок на свіжому повітрі з фізичними вправами та малорухливими іграми задля підтримки та зміцнення здоров’я дітей.

36 дітям з інвалідністю, які за станом здоров’я не можуть відвідувати відділення, за місцем проживання надавалась послуга з психолого-педагогічного патронажу. За графіком вихователь соціальний відвідує дітей та проводить заняття. Також з метою адаптації та соціалізації, участі в заняттях інших спеціалістів, розважальних заходах діти підвозяться спецавтотранспортом територіального центру до відділення.

Особлива увага приділяється розвитку всіх структурних підрозділів територіального центру, підвищенню якості надання соціальних послуг. З цією метою покращується матеріально-технічна база, впроваджуються сучасні методи роботи.

Соціальна підтримка мешканців міста з особливими потребами

У рамках Міської комплексної програми соціального захисту населення, що фінансується за рахунок коштів бюджету Запорізької міської територіальної громади, у Запоріжжі реалізується низка заходів, спрямованих на соціальну підтримку осіб з інвалідністю різного віку.

Завдяки реалізації у 2022 році Комплексних заходів по соціальному захисту населення здійснювалася підтримка мешканців міста з особливими потребами, яким надано адресну цільову допомогу, матеріальну допомогу за особистими зверненнями та інша соціальна підтримка.

Так, адресну цільову допомогу отримали діти з інвалідністю різних категорій, а саме: хворі на онкологію у розмірі 10000 грн. та по 1000 грн. діти, хворі на цукровий діабет; ДЦП; захворювання яких пов’язане з наслідками аварії на ЧАЕС; прикуті до ліжка; з синдромом аутизм; діти з інвалідністю, яких виховують батьки з інвалідністю; які виховуються в багатодітних сім’ях; сироти, які мають інвалідність. Сім’ям, які виховують двох дітей з інвалідністю надано по 2000 грн.

Адресну цільову допомогу у розмірі 2184 грн. отримали особи з інвалідністю, які знаходяться на лікуванні програмним гемодіалізом та по 1000 грн. – особи з інвалідністю з порушенням зору I і II гр.; з пересадженими органами; студенти з інвалідністю; особи з інвалідністю, які пересуваються на кріслах колісних.

Міською комплексною програмою також передбачено надання адресної цільової допомоги у розмірі 1000 грн. особам з інвалідністю внаслідок війни. Зокрема, до Дня перемоги над нацизмом здійснено виплату особам з інвалідністю внаслідок Другої світової війни; з нагоди Дня захисників та захисниць України – особам з інвалідністю внаслідок участі в антитерористичній операції, операції Об’єднаних сил; до Дня виводу військ з Афганістану – особам з інвалідністю внаслідок війни з числа учасників бойових дій на території Республіки Афганістан і на території інших держав.

Всього адресну цільову допомогу надано 4263 мешканцям міста зазначених категорій на загальну суму біля 5,2 млн. грн.

Реабілітаційну допомогу, в ході занять плаванням та гімнастикою у басейні, отримали 36 жінок після мастектомії.

З нагоди Міжнародного дня людей з інвалідністю надано матеріальну допомогу 110 членам громадських організації, які опікуються проблемами осіб з інвалідністю, у розмірі 500 грн. кожному.

За особистими зверненнями осіб з інвалідністю до міського або районних управлінь соціального захисту населення міської ради цього року матеріальну допомогу на проживання або лікування виділено 2496 громадянам. 

Загалом у 2022 році у межах реалізації заходів Міської комплексної програми соціального захисту населення допомогу отримали більше 6,8 тис. мешканців з особливими потребами на загальну суму 10,3 млн грн.